Tudi letos smo 26.9. slovenski farmacevti v lekarnah obeležili Dan slovenskih lekarn, tokrat že dvajsetič po vrsti. Vseslovensko je ta dan potekal v znamenju osveščanja o takoimenovanih tarčnih zdravilih, njihovi pravilni uporabi in posebnostih.
Tarčna zdravila so nov in sodoben pristop k zdravljenju različnih bolezni. Gre za sistemsko zdravljenje, kar pomeni, da delujejo na celoten organizem. Pogosto se z njimi srečujemo pri zdravljenju raka, uporabljajo pa se tudi pri zdravljenju drugih bolezni, npr. multipli sklerozi, revmatoidnem artritisu in migrenah.
Zasnovana so tako, da ciljajo na točno določene molekularne tarče, ki so že v telesu in so pri neki bolezni bolj izražene kot pri drugih boleznih ali zdravem človeku. Tudi njihovi neželeni učinki se razlikujejo od drugih sistemskih zdravil, ki neselektivno delujejo na vse celice v telesu (npr. kemoterapija pri raku, imunoterapija). Delimo jih v dve skupini: majhne molekule za tarčno zdravljenje (oz. sintezne tarčne učinkovine) in terapevtska monoklonska protitelesa.
Tarčna zdravila imajo svoje prednosti in slabosti. Glavni prednosti sta natančnost in selektivnost. Kljub temu pa se pri tarčni terapiji spopadajo z več izzivi. Tarčne celice lahko razvijejo odpornost proti ciljno usmerjenim zdravilom, pogosto z mutacijami, ki spremenijo tarčo ali aktivirajo alternativne poti za rast in preživetje. Razvoj in proizvodnja usmerjenih zdravil sta povezana z visokimi stroški, zato tarčna zdravila niso poceni. Zavarovalnica je zanje odredila stroge omejitve predpisovanja, ki velja le za določene, specifične skupine pacientov.
Številna tarčna zdravila so že na voljo v rutinski klinični praksi, vsako leto pa v klinično preizkušanje in prakso prihajajo nova, ki širijo možnosti za zdravljenje.
V Sloveniji imamo natančno izdelana merila, kdaj je zdravljenje s tarčnimi zdravili primerno. Konzilij sestavlja več zdravnikov specialistov, ki obravnavajo vsako vlogo posebej, in če bolnik ustreza vsem kriterijem, tarčno zdravljenje običajno odobrijo za tri do šest mesecev. Če po tem obdobju prinese želene rezultate, ga komisija lahko podaljša.
Zdravljenje z majhnimi molekulami (sinteznimi tarčnimi učinkovinami) poteka peroralno. Zdravila so na voljo v obliki tablet ali kapsul, ki se jemljejo vsak dan doma. Monoklonska protitelesa v obliki intravenskih infuzij ali podkožnih injekcij aplicira usposobljeno zdravstveno osebje v zdravstvenih ustanovah, v predvidenih, točno določenih časovnih intervalih. Lahko pa so tudi v posebnih farmacevtskih oblikah (npr. injekcijskih brizgah ali injekcijskih peresnikih), primernih za samoaplikacijo, pri katerih bolnik, ko ga primerno podučijo, ne potrebuje dodatne pomoči zdravstvenega osebja. Samoaplikacija zdravil v primerjavi z dajanjem v zdravstvenih ustanovah prinaša boljšo prilagodljivost glede lokacije in časa, znižuje stroške pacienta in zdravstvenega sistema, prihrani čas pacienta in njegovih skrbnikov ter zmanjša obremenitev zdravstvenega osebja.
Na delovanje zdravila lahko vplivajo druga zdravila, prehranska dopolnila in hrana sama, kar opisujemo z izrazom interakcije med zdravili. V interakcije s sinteznimi tarčnimi zdravili lahko vstopajo nekatere vrste hrane, prehranska dopolnila, zlasti naravnega izvora, čaji, alkohol in cigaretni dim, zato vas lahko pred uvedbo zdravila zdravnik ali farmacevt podrobno izprašata o vašem življenjskem slogu.
Ob predpisu in izdaji tarčnih zdravil boste prejeli napotke o ravnanju z njimi, odmerjanju, načinu aplikacije in ukrepih ob pojavu neželenih učinkov. Nekaj ključnih napotkov je strnjenih v nadaljevanju.
Zaradi nestabilnosti se monoklonska protitelesa shranjujejo v hladilniku (od 2 do 8 °C). Pomembno je, da se zdravilo ne dotika stene hladilnika in da ne zmrzuje. Zdravilo vedno shranjujte v originalni ovojnini, zaščiteno pred sončno svetlobo. Zdravila z monoklonskimi protitelesi, ki so v farmacevtskih oblikah za samoaplikacijo, apliciramo v podkožje. Zdravila nikoli ne apliciramo v poškodovano, pordelo ali otrdelo kožo. Običajni mesti injiciranja sta trebuh (vsaj 5 cm od popka) ali zgornji del stegna. Pomembno je, da si pred aplikacijo umijete in osušite roke ter mesto injiciranja obrišete z antiseptičnim zložencem. Uporabljene igle ali brizge ne smete znova uporabiti. Zavrzite jo v za to namenjene posode za odstranjevanje ostrih predmetov, ki so narejene tako, da preprečujejo vbod vas in drugih z iglo ter prenos nevarnih okužb.
Večina lekarn po Sloveniji zdravil za tarčno zdravljenje nima na zalogi v večjih količinah, zato jih morajo pogosto naročiti, kar lahko traja vsaj en dan, v času množičnega pomanjkanja zdravil pa tudi dlje. Pomembno je, da pacienti redno spremljajo zalogo zdravila ter pravočasno obiščejo zdravnika za nov predpis recepta in naročilo zdravila v lekarni.
S prihodom tarčnih zdravil se je rešilo marsikatero življenje, prav tako se je kakovost neštetih življenj precej izboljšala. Zaradi tarčnih zdravil so za uporabnike včasih nepredstavljive vsakdanje stvari znova postale vsakdanje.
Vsem koristim tarčnih zdravil navkljub je treba upoštevati tudi morebitne neželene učinke, ki se lahko pojavijo, ob čemer je najpomembnejše pravilno ukrepanje. Izredno pomembno je torej, da vsak uporabnik tarčnega zdravila natančno pozna njegovo pravilno uporabo in shranjevanje.
Če koga ta tematika bolj podrobno zanima, se lahko oglasijo v naši lekarni, kjer imamo na voljo brošure z več informacijami o te vrste zdravilih.
Nemalokrat pride zavedanje o tem, kako lepo je biti zdrav, prepozno – bodisi ko bolezen doleti nas, bodisi koga od naših bližnjih. Takrat je ključnega pomena, da se obrnemo na strokovnjake za bolezni, za zdravila in zdravljenje. Ti strokovnjaki smo farmacevti in zdravniki.
Najustreznejša pot, po kateri naj bi hodili ob odsotnosti in tudi prisotnosti bolezni, pa je zdrav način življenja. Življenje je dragoceno, varujmo ga na področjih, na katerih nanj lahko vplivamo.
Avtor: Alenka Adamič, mag.farm.
Vir: O pravilni in varni uporabi zdravil: Tarčna zdravila, več avtorjev, SFD, 2024